Ugen bød på både sejre og nedlager til klubbens spillere

SINDAL: Sindal Billard Klub har igen været i kamp omkring det grønne bord.

Serie 3 hold 1 har på udebane spillet mod Frederikshavn 1. Resultatet blev uafgjort 4-4.

Egon Jørgensen (5,48) spillede et solidt parti. Da han ikke blev udsat for det helt store pres, kunne han stille og roligt trille en yderst komfortabel sejr i hus.

Kurt Toft (3,31) var ikke rigtig i stødet. Således udnyttede han ikke sine muligheder optimalt. Efter en lidt flad indsats, blev det således sluttelig til et skuffende nederlag.

Poul Erik Thomsen (6,75) gjorde det rigtig godt. Således havde han hurtigt skabt sig en solid føring. Da han nærmede sig målstregen blev han imidlertid ramt af den berømte gummiarm. Forspringet svandt her voldsomt ind, og afslutningen blev derfor meget hektisk. I elvte time fik han raget kastanierne ud af ilden, og således kunne han sluttelig hive en smal sejr i land.

Poul H. Pedersen (3,75) spillede ikke op til daglig standard. Således gjorde han det uhyggelig svært for sig selv. Alle tiltag fik ikke den ønskede effekt, hvorfor han sluttelig måtte indkassere et katastrofalt stort nederlag.

Holdet har, som det eneste i klubben, indtil nu været pointløs. Med det uafgjorte resultat blev det ene point sikkert indsat på kontoen, hvorved æggeskallen endelig revnede.

Old boys hold 1 har på udebane spillet mod Asaa 1. Resultatet blev et lille nederlag på 2-6.

Poul H. Pedersen (7,33) tog fuldstændig brodden af modstanderen. Således styrede han begivenhedernes gang fra start til slut. Efter en gedigen indsats blev det således sluttelig til en overordentlig sikker sejr.

Hans Chr. Jørgensen (5,68), Kurt Toft (3,63) og Jørn Brath (3,21) tog alle part i meget spændende og tætte opgør. Da afgørelsen nærmede sig måtte de desværre slippe grebet. Således endte det med meget små nederlag til dem alle.

Old boys hold 3 har på udebane spillet mod Skagen 3. Resultatet af kampen, der i øvrigt blev streamet på YouTube, blev uafgjort 4-4.

Den lange vej til toppen af Danmark krævede efter holdlederens mening et pit-stop i Hulsig, hvor indholdet af en velassorteret picnic-kurv blev fortæret. Der var ”Muhlig-vis” stærke sager i noget af kurvens indhold, idet første- og andenmanden efterfølgende brillerede ved det grønne klæde.

Jens Dalsgaard (3,26) og Gunnar Muhlig (3,85) var forfrosne ved ankomsten, hvorfor de ikke fik løsnet op for spændingerne, mens tid var. Efter en flad indsats måtte de således bide i det sure æble. Selv om de rykkede sammen i bussen fik de ikke nok fart på spillet til at genere modstanderen. Således måtte de begge, efter en lidt flad indsats, indkassere klare nederlag.

Poul Erik Thomsen (9,33) havde vist fået rødt kød på gaflen i Hulsig. Således gik det fra start i hastigt tempo hen over stok og sten. Modstanderen kunne slet ikke matche dette raid. Således endte den knald hamrende gode indsats med en særdeles overbevisende sejr.

Kjeld H. Jensen (9,60) greb taktstokken allerede fra første færd. Selv om modstanderen fulgte ret godt med, blev der på intet tidspunkt nogen grund til panik. Ballerne blev derfor behændigt trillet udenom bordets forhindringer. Styring var der således direkte mod banens midte, hvorfra de mange point som bekendt scores. Picnic-kurven i Hulsig havde givet gjort ham særdeles godt. Sluttelig tog han således en meget flot sejr.

2-mands hold 1 har på hjemmebane spillet mod Tårs 1. Resultatet blev en sejr på 4-0.

Egon Jørgensen (5,48) og Michael Fischer (21,69) leverede en indsats over daglig standard. Alligevel måtte de begge slide hårdt i det, inden en smal sejr sluttelig kom i hus.

2-mands hold 2 har på hjemmebane spillet mod Tårs 3. Resultatet blev et nederlag på 0-4.

Bo Engmann (9,66) og Casper B. Caspersen (9,02) ydede en hæderlig indsats. Da der virkelig kom pres på, stod de desværre ikke distancen. Således endte det sluttelig med små nederlag.

Juleforkosten

Billardklubbens julefrokost, hvor Kurt Rasmussen, Thorkil Molsen og Poul Erik Thomsen, havde stået for julepyntning og borddækning, havde deltagelse af 23 forventningsfulde medlemmer.

Aftenen startede med en velkomstdrink hvorefter formanden bød velkommen til en meget hyggelig aften. En lækker julemenu, som faldt i alles smag, var leveret fra Superbrugsen.

Henning Ejsing havde fabrikeret en meget speciel tale om sin aktive tid i klubben. Herfor fik han et langt stående bifald. Jens Dalsgaard bidrog med en hjemmelavet sang, hvor nogle af klubbens spillere fik en hilsen med på vejen. Disse indslag var iøvrigt til stor mora for alle. Jens var ligeledes fotografiets skarpe øje, så hvis den sorte klap for linsen blev fjernet, kommer der sikkert billeder på klubbens hjemmeside på et senere tidspunkt.

Til arrangementet var der modtaget mange gaver fra byens forretninger. Disse blev udloddet på amerikansk lotteri.

De deltagende medlemmer havde alle en fantastisk hyggelig aften.

Del på Facebook Del på Twitter Del på mail
Henter...